Kostní implantáty

BONEBRIDGETM - nová éra kostního slyšení!

MED-EL je hrdý na to, že jako první představil světu aktivní implantát na kostní slyšení. Jmenuje se BONEBRIDGE™ a doplňuje rodinu sluchových implantátů značky MED-EL, který tím nabízí sluchově postiženým a jejich lékařům kompletní sortiment sluchových implantátů. Tento průkopnický aktivní implantát s indukčním přenosem zvuku umožňuje přenos signálu přímo do vnitřního ucha prostřednictvím kostního vedení. Je vhodným řešením pro sluchově postižené, u nichž zvuk nemůže být převeden do vnitřního ucha přírodní cestou přes vnější a střední ucho.

BoneBridge je dvoudílný implantabilní naslouchací systém, ve kterém je implantát umístěn úplně pod kůží. Implantovaná část přijímá signál z externího signálového audio procesoru SAMBA, který se nosí pohodlně pod vlasy.

Díky externímu audio procesoru, BoneBridge využívá pro lepší sluchový zážitek ty nejnovější sluchadlové technologie zpracování zvuku. Nahráním nového řídícího software může být úroveň zpracování signálu kdykoliv aktualizována a systém BoneBridge tak bude stále technicky na vrcholu i mnoho let po operaci implantátu.

BoneBridge se skládá z implantované aktivní vnitřní části a externího audio procesoru SAMBA.

 

Jak pracuje kostní implantát BoneBridge?

Kostní implantát se skládá z vnější části přístupné uživateli – audio procesoru SAMBA (1) a z aktivní implantované části (2, 3, 4, 5). Audio procesor převádí řeč a zvuky, které uživatele obklopují, na digitální signály, které jsou následně transkutánně (přes kůži) přenášeny do implantátu.

 
Bod 1

Audio procesor nosí pacient pod vlasy v místě nad implantovanou částí (audio procesor je přidržován magnetem). Procesor je napájen jedinou sluchadlovou baterií zinek-vzduch velikosti 675 s provozní dobou 9-10 dní při celodenním nošení. Mikrofon audio procesoru snímá zvuk a jeho elektronické obvody zvuk zpracují a zakódují do podoby signálu, který v sobě nese všechny informace o časových a spektrálních charakteristikách zvuku. Audio procesor se chová jako vysoce sofistikované digitální sluchadlo s těmito charakteristikami:

Bod 2

Cívka implantátu (2) přijímá bezdrátově signál z audio procesoru a předává jej na vstup elektroniky (3) implantované části.

Bod 3

Z výstupu elektroniky implantátu je zakódovaný signál veden spojkou (4) do vysoce účinného a sofistikovaného vibračního měniče „BC-FMT“ (5). Měnič BC-FMT se při operaci upevňuje do kosti. Měnič svými vibracemi, které jsou odvozeny od intenzity přijímaného signálu, rozkmitá zachovalé a funkční středoušní kůstky a sluchový orgán může dále zpracovat a vyhodnotit přijímané zvuky. Tato cesta "indukčního kostního slyšení" umožní dosáhnout excelentní poslech při zcela uzavřeném zvukovodu.

Klinicky ověřen a certifikován byl systém BoneBridge u pacientů starších 18ti let v červenci 2012. Klinické zkoušky pro použití u dětí byly také ukončeny a dětem je možno BoneBridge implantovat od 5 let.

Další informace o kostním implantátu BoneBridge najdete na stránkách výrobce.