Standardní závěsná sluchadla BTE (Behind-The-Ear)
Klasický a nejznámnější (a v České republice stále nejrozšířenější) je typ sluchadel, která se nosí zavěšená za uchem pomocí ušního háku (od toho název "závěsná") a zvuk zesilovaný sluchadlem se dostává do ucha pomocí průhledné hadičky (průměr 2,5 až 3 mm) a ušní koncovky (tovární nebo individuální - vyrobené na míru). V pouzdře za uchem je ukryta elektronika sluchadla spolu s baterií. Na vrchní části pouzdra/těla sluchadla bývají většinou všechny potřebné ovládací prvky: kolečko regulátoru hlasitosti, přepínač poslechových programů, přepínač volby přímého "poslechu telefonu" T/MT, někdy také nastavovací prvky/trimry nebo konektor pro připojení k počítači.
Miniaturní závěsná sluchadla miniBTE
U klasických závěsných sluchadel se standardní ušní koncovkou, která vyplňuje celý zvukovod, často dochází k nepříjemnému efektu: máte pocit tlaku ve zvukovodu, poslech je tlumený, jako byste byli "uzavřeni v sudu", může se vyskytnout i ozvěna. Tento poslechový jev se nazývá "okluzní efekt" a je opravdu nepříjemný a sluchadlo, nejde-li doladit, je pro uživatele nepoužitelné a většinou skončí "v šuplíku".
Proto se v procesu vývoje techniky a provedení sluchadel objevilo řešení tohoto problému. Objevil se speciální typ ušních koncovek, které ponechávají zvukovod vzdušný, otevřený, což vede k potlačení onoho nepříjemného okluzního efektu.
Tento typ ušních koncovek navíc s sebou přinesl i kosmetický efekt - zvukovodová hadička od sluchadla ke koncovce je velmi tenká a téměř neviditelná, a také i jednodušší na výměnu opotřebených ušních koncovek - nemusíte si nechat vyrobit novou koncovku, ale jednoduše si novou koupíte a výměnu si provedete sami.
Jinak tato sluchadla mají klasickou konstrukci závěsných sluchadel: v pouzdře za uchem je ukryta elektronika sluchadla spolu s baterií, na vrchní části pouzdra/těla sluchadla mohou být všechny potřebné ovládací prvky: kolečko regulátoru hlasitosti, přepínač poslechových programů, přepínač volby přímého "poslechu telefonu" T/MT, někdy také nastavovací prvky/trimry nebo konektor pro připojení k počítači. Sluchadla jsou často velmi malá, proto označení "miniaturní" (miniBTE).
Závěsná mikrosluchadla se sluchátkem ve zvukovodu RIC / RITE
S minituarizací elektroniky se dnes setkáváme na každém kroku: telefony jsou stále menší (až na displeji často není nic vidět a bez brýlí se neobejdeme), televizory jsou stále tenčí (můžeme si je zavěsit na zeď, za pár měsíců i srolovat) .... a tento světový nevyhnutelný trend zasáhl, přibližně před 10 lety i sféru sluchadel.
Přáním většiny pacientů, kteří si pořizují nové sluchadlo, je, aby sluchadlo bylo vidět co nejméně, aby okolí vědělo co nejméně o jejich hendikepu. Dovoluje-li to sluchová ztráta, často proto volí tzv. CIC kanálové nebo dokonce IIC mikrokanálové sluchadlo, které se sice ukryje do zvukovodu, ale za tento "úkryt" pacient často "zaplatí":
- složitou údržbou (velice časté ucpání ušním mazem),
- vyššími náklady na provoz (malé baterie velikosti 10 či 5 vydrží pochopitelně nejkratší dobu),
- častým pískáním sluchadla (malá vzdálenost vstupu - mikrofonu a výstupu - sluchátka je příčinou vzniku akustické zpětné vazby - pískání)
- a někdy také "zkresleným" poslechem, kdy nositel sluchadla slyší jako by byl v uzavřeném prostoru - v sudu a nebo dokonce ozvěnu (jde o tzv. okluzní efekt, kdy kanálové sluchadlo stísněné v uchu tlačí na chrupavčitou tkáň okolí zvukovodu a slyšení se nepřenáší pouze přes bubínek, ale také přes kost).
Právě z těchto důvodů byli výrobci sluchadel nuceni vymyslet tzv. "závěsná mikrosluchadla se sluchátkem ve zvukovodu" (označení RIC - Receiver-in-Canal nebo také RITE - Receiver-in-the-Ear).
Mikrosluchadlo se sluchátkem do zvukovodu RIC (RITE) vypadá za uchem přibližně takto:
a vlastně, má-li uživatel navíc vlasy, není vidět vůbec. Viditelná je pouze tenká hadička směřující do zvukovodu.
-
captivate (Novinka)
-
Zákaznická zvukovodová (kanálová) sluchadla IIC, CIC, ITC, ITE
Zvukovodová sluchadla jsou vyrobena na míru na základě otisku zvukovodu. Rozeznáváme několik typů zvukovodových sluchadel lišících se velikostí a schopností korigovat různě velké sluchové vady:
IIC (Invisible-in-the-Canal) - mikrokanálové sluchadlo neviditelně umístěné v zadní části zvukovodu
Provedení sluchadel IIC je vhodné pro lehké až středně těžké sluchové vady. Vyrábí se v tmavé barvě, aby ladilo s tmavým stínem uvnitř zvukovodu. Nabídka "neviditelných" sluchadel IIC zahrnuje tyto produktové řady:
CIC (Completely-in-Canal) - miniaturní kanálové sluchadlo umístěné celé ve zvukovodu
Provedení sluchadel CIC je vhodné pro lehké až středně těžké sluchové vady. Vyrábí se v barvě kůže. Nabídka sluchadel CIC zahrnuje tyto produktové řady:
ITC (In-the-Canal) - kanálové sluchadlo umístěné ve zvukovodu
Provedení sluchadel ITC je vhodné pro lehké až středně těžké sluchové vady. Vyrábí se v barvě kůže. Nabídka sluchadel ITC zahrnuje tyto produktové řady:
ITE (In-the-Ear) - standardní zvukovodové sluchadlo
Provedení sluchadel ITE je vhodné pro střední až těžké sluchové vady. Vyrábí se v barvě kůže. Nabídka sluchadel ITE zahrnuje tyto produktové řady:
Sluchadla pro kostní vedení
Samostatnou kapitolou jsou vibrační sluchadla pro kostní vedení. Oproti "klasickým" sluchadlům, které využívají vedení vzduchu přes vnější a střední ucho, se u těchto sluchadel využívá přenosu vibrací přes kůži a lebeční kost přímo do vnitřního ucha. Zevní a střední ucho je tak obejito.
Tato sluchadla jsou vhodná pro lehké až středně těžké sluchové vady. S výhodou se využívají u pacientů, kteří z nějakého zdravotního důvodu nemohou nosit konvenční sluchadla (např. mají chornický zánět zvukovodu nebo různé vrozené vady středního a vnějšího ucha).
Typickými představiteli jsou brýlová sluchadla, vibrační sluchadla na čelence nebo na lepící podložce.
Nabídku našich vibračních sluchadel naleznete na následující stránce - Sluchadla pro kostní vedení