Typy sluchadel a jaké sluchadlo si vybrat?

A A A

Jak poznám, zda mám sluchovou vadu a potřebuji sluchadlo?

 • Často žádám lidi, se kterými komunikuji, aby ještě jednou zopakovali, co právě řekli.
 • Slyším mluvit ostatní, ale mám potíže porozumět, co říkají.
 • Pouštím si rádio nebo televizi hlasitěji než ostatní. Lidé okolo mě na to upozorňují.
 • Mám potíže se slyšením zvonku u dveří nebo vyzvánění telefonu.
 • Někdy se nesměju vtipům, které slyším, protože mám potíže porozumět všem slovům a unikají mi tak souvislosti.
 • Často se mi zdá, že lidé kolem mě mumlají.

Pokud si myslíte, že máte kterýkoliv z těchto symptomů, měli byste navštívit foniatra a nechat si změřit sluch. Na základě změřeného audiogramu Vám pak může být předepsána kompenzační pomůcka - sluchadlo.

Typy sluchadel

Obecně existují dvě základní kategorie sluchadel: závěsná sluchadla BTE (Behind-the-Ear) a zvukovodová sluchadla ITE (In-the-Ear).

Závěsná sluchadla (BTE)

První typ sluchadel jsou sluchadla zavěšená za uchem (proto závěsná). V části za uchem je schovaná elektronika sluchadla spolu s baterií. Z této schované části vede tenká průhledná hadička do zvukovodu, zajišťující hladký přenos zpracovaného zvuku. Existují dvě varianty závěsných sluchadel.

Standardní závěsná sluchadla

U tohoto typu sluchadel je hlavní část sluchadla s veškerou elektronikou, mikrofonem, sluchátkem i baterií, schovaná za uchem a do ucha vede hadička zakončená ušní koncovkou, zajišťující přímou cestu přenosu zvuku do zvukovodu.

Tato sluchadla jsou vhodná pro všechny typy sluchových vad - od lehké až po středně těžkou a velmi těžkou nedoslýchavost.

 

Závěsná sluchadla se sluchátkem ve zvukovodu (RIC - Receiver-in-the-Canal)

Podobně jako u standardních závěsných sluchadel je i zde hlavní část sluchadla s elektronikou schovaná za uchem uživatele. Oproti standardním závěsným sluchadlům, u kterých je sluchátko součástí pouzdra za uchem (zvuk je do zvukovodu veden hadičkou), je u závěsných sluchadel RIC sluchátko součástí ušní koncovky umístěné přímo ve zvukovodu. Toto konstrukční uspořádání potom umožňuje zmenšení rozměrů pouzdra sluchadla, což přináší estetické i ergonomické výhody.

Tato sluchadla jsou vhodná pro lehkou až středně těžkou nedoslýchavost.

 

Zvukovodová sluchadla (ITE)

Zvukovodová (zákaznická) sluchadla se vyrábějí na míru uživateli dle přesného otisku tvaru jeho zvukovodu. Jsou podstatně menší než závěsná sluchadla a z estetického hlediska nejsou téměř vůbec vidět. Zvukovodová sluchadla se dělí do dvou základních kategorií.

Standardní zvukovodová sluchadla

 Standardní zvukovodová sluchadla se dále dělí dle jejich velikosti a tvaru do následujících podkategorií:

 • Boltcová - vyplňují celý prostor vnějšího ucha uživatele.
 • Poloboltcová
 • Kanálová
 • Mini-kanálová
 • Kompletně-kanálová (CIC - Completely-in-the-Canal) - nejmenší řešení schované ve zvukovodu, které není vidět.

V závislosti na jednotlivých typech, může být sluchadlo ve Vašem uchu méně či více viditelné. Který týp bude pro Vás nejvhodnější, záleží na velikosti a tvaru Vašeho zvukovodu a na velikosti Vaší sluchové ztráty. Důležitým faktorem je také schopnost manipulace se sluchadlem. Platí, že čím je sluchadlo menší, tím hůře se sním manipuluje - tento faktor může představovat problém u starších uživatelů.

Tato sluchadla jsou vhodná pro lehkou až středně těžkou nedoslýchavost.

 

Zvukovodová sluchadla s volným mikrofonem (RM - Remote Microphone)

Jedná se o novou kategorii vyvinutou firmou ReSound, která kombinuje výhody závěsných a zvukovodových sluchadel - kvalitní poslech díky volnému mikrofonu a miniaturní rozměry.

Mikrofon je vyveden prostřednictvím tenké průhledné hadičky do vnějšího ucha. Výsledkem je téměř neviditelné miniaturní zvukovodové sluchadlo umístěné hluboko ve zvukovodu. Tento typ sluchadla je dostupný pouze pro modely "Resound Live" nebo "be by ReSound".

Tato sluchadla jsou vhodná pro lehkou až středně těžkou nedoslýchavost.

 

Odkazy

Video - rozhovor s našim odborníkem na téma "Sluchadla"

Náš odborník na sluchadla, pan Radim Sixta, se zúčastnil televizní debaty o slcuhadlech v pořadu Na vrcholu, televizní stanice Metropol. Celý díl pořadu, vysílaný dne 30.5.2011 naleznete ZDE. Pořadem provází paní Eva Jurinová.