7 tipů pro úspěšné měření s tympanometrem

A A A

Efektivní a přesné tympanometrické měření na vytíženém pracovišti

Máte hodně práce a potřebujete tympanometrické měření udělat rychle a jednoduše? Zeptali jsme uznávané audioložky, která spolupracuje s firmou GN Otometrics, Dr. Mariany Roslyng-Jensen, aby nám dala užitečné rady jak co nejefektivněji a nejpřesněji změřit tympanometrickou křivku pomocí tympanometru MADSEN Zodiac.

7 tipů pro úspěšné měření s tympanometrem

  • Na velikosti záleží! Výběr správné velikosti ušní koncovky je velmi důležitý pro dosažení kvalitních výsledků. Rohodnutí, kterou koncovku zvolit, může být složité. Pokud máte problémy s utěsněním při první nebo druhém pokusu, použijte o jednu nebo dvě velikosti větší koncovku, dokud nenajdete tu správnou, s ohledem na velikost zvukovodu ucha vašeho pacienta.
  • Ujistěte se, že koncovka na sondě správně a pevně drží. Ušní koncovku jemnými kroutivými pohyby nasuňte na plastový nástavec sondy až po jeho okraj.
  • Nejprve se podívejte do zvukovodu. Ujistěte se, že před umístěním sondy dobře vidíte do zvukovodu. Uchopte ušní boltec a jemně jej zatáhněte dozadu a směrem od pacientovy hlavy. Tento pohyb odkryje zvukovod, lépe do něj uvidíte a bude jednodušší umístit sondu do zvukovodu správně.
  • Umístěte sondu bezpečně do zvukovodu. Zatlačte sondu do zvukovodu pacienta tak, aby dobře těsnila. Ke správnému a přesnému umístění někdy může pomoci jemné zatlačení nebo pootočení sondy.
  • Ticho nad zlato. Požádejte svého pacienta, aby zůstal v klidné a nehybné poloze a aby v průběhu testu nemluvil a nepolykal. Toto může být problém při měření s dětmi. Proto se ujistěte, že je dítě během testu umístěno v poloze, ve které se cítí pohodlně a bezpečně.
  • Naučte se barevnou signalizaci sondy. Před měřením se ujistěte, že jste obeznámeni s barevnými signály, které vám hlási status sondy. Všimněte si, že když koncovka sondy bliká růžově, znamená to, že koncovka je ucpaná nebo je je sonda nesprávně umístěna a dotýká se stran zvukovodu. Sonda bude blikat růžově i tehdy, když k ní přiložíte prst. Během testu věnujte pozornost světelnému indikátoru na sondě - ne na ramenním pásu. Význam dalších barev najdete v tabulce níže.
  • Urychlete měření. Při tympanometrii u malých dětí musíte být rychlí a zároveň přesní. Možná budete mít jen jednu šanci měření provést. Speciální testy (např. AFAP - Extra Fast Leak Detection, PE Tube Protocol u MADSEN Zodiac) vám umožní vyšetření provést rychle a přesně.

 

Napište nám své zkušenosti s tympanometrickým měřením. Rádi získáme nové poznatky a v případě problémů rádi poradíme.

Pokud se chcete dovědět více o tympanometru MADSEN Zodiac, navštivte tuto stránku.

 

Barevná indikace stavu Význam
Červená

- Je vybráno pravé ucho

- Přístroj je v klidovém režimu

Modrá

- Je vybráno levé ucho

- Přístroj je v klidovém režimu

Zelená - Probíhá měření
Žlutá - Sonda netěsní

 

Nasazení ušní koncovky na nástavec sondy

  • Ušní koncovku nasuňte na plastový nástavec vždy až na doraz.