Středoušní implantáty

Středoušní implantát Vibrant Soundbridge představuje alternativu k běžným naslouchacím přístrojům. Vibrant Soundbridge otevírá nové estetické a medicínské možnosti při účinné kompenzaci ztrát sluchu od lehké až po středně těžkou nedoslýchavost.

Vibrant Soundbridge mechanicky rozvibruje struktury středního nebo vnitřního ucha a při úplně volném vnějším zvukovodu učiní vnímání zvuků maximálně přirozené. Pacient se středoušním implantátem Vibrant Soundbridge VORP 503 může podstoupit vyšetření magnetickou resonancí MRI na přístrojích s intenzitou do 1,5 T.

 

VSB se skládá z implantované vnitřní části (VORP 503) a externího audioprocesoru (SAMBA).

 

Jak pracuje středoušní implantát?

Středoušní implantát se skládá z vnější části přístupné uživateli – audioprocesoru (1) a z části implantované (2, 3, 4, 5). Audioprocesor převádí řeč a zvuky, které uživatele obklopují, na digitální signály, které jsou následně bezdrátově přenášeny do implantátu.

Bod 1

Audio procesor nosí pacient pod vlasy v místě nad implantovanou částí (audio procesor je přidržován magnetem). Procesor je napájen jedinou sluchadlovou baterií zinek-vzduch velikosti 675. Dle uživatelů je životnost baterie 9-10 dní při celodenním nošení. Mikrofon audio procesoru snímá zvuk a jeho elektronické obvody zvuk zpracují a zakódují do podoby signálu, který v sobě nese všechny informace o časových a spektrálních charakteristikách zvuku. Audio procesor SAMBA se chová jako vysoce sofistikované digitální sluchadlo s těmito charakteristikami:

Bod 2

Cívka implantátu přijímá bezdrátově signál z audio procesoru a předává jej na vstup elektroniky implatované části.

Bod 3

Z výstupu elektroniky implantátu je zakódovaný signál veden prostřednictvím svazku vodičů (4) do miniaturní elektromagnetické cívky „FMT – Floating Mass Transducer™“ (5). Cívka FMT se při operaci upevňuje pomocí speciálních úchytek nejčastěji na kovadlinku, prostřední ze středoušních kůstek (u senzorineu­rálních poruch sluchu). Cívka svým pohybem, který je odvozen od intenzity přijímaného signálu, rozkmitá středoušní kůstky a sluchový orgán může vyhodnotit přijímané zvuky. Tato „přímá“ cesta zvuku pomocí FMT umožní dosáhnout excelentní poslech při zcela otevřeném zvukovodu.

Pro umístění cívky FMT ve středouší existují i jiné klinicky ověřené a certifikované postupy. FMT se například fixuje přímo na kulaté okénko hlemýždě (pro převodní a kombinované poruchy sluchu), viz následující obrázek:

Je klinicky ověřeno a certifikováno použití systému Vibrant Soundbridge i u dětských pacientů.

Video na YouTube "Jak pracuje středoušní implantát". Po spuštění lze navolit české titulky.