O firmě MED-EL

Firemní historie a kulturní hodnoty značky MED-EL jsou hluboce spjaty s výzkumem a zájmy svých zakladatelů, profesorů Ingeborg a Erwina Hochmairových. Idea, která spatřila světlo světa ve Vídni někdy uprostřed roku 1970, vznikla z vášně boje se sluchovou vadou a stala se základem společnosti, která dnes určuje světové standardy implantabilních naslouchacích systémů.

Na Vídeňské technické univerzitě začali oba společně zkoumat stimulaci sluchového nervu i technologii zpracování zvuku a již od prvopočátku bylo jejich cílem překonat hendikep ztráty sluchu použitím implantabilních technických prostředků.

V roce 1977 jejich tvrdá práce přinesla první ovoce. Ingeborg a Erwin vyvinuli ve světě první multikanálový mikroelektronický kochleární implantát. Do konce roku, konkrétně 16. prosince 1977, byl tento vícekanálový implantát voperován prvnímu pacientovi (chirurg Prof. Kurt Burian). V dalších letech bylo dosaženo v rychlém sledu mnoha technologických inovací. Samotná firma MED-EL byla založena v Innsbrucku v roce 1989. Byla tak zajištěna komerční produkce kochleárních implantátů (první typ COMFORT).

Inovační kroky firmy MED-EL jsou trvale standardem v tomto odvětví medicínské protetické techniky. Díky nim je MED-EL nejen významným hráčem na trhu, ale také společností s enormním růstem:

1991 – MED-EL uvádí na trh jako první na světě závěsný řečový procesor.

 

Zaměstnanci MED-EL v roce 1992

Zaměstnanci firmy MED-EL v r. 1992

 

1994 – komerční uvedení implantátu COMBI 40, světově prvního plně digitálního multikanálového kochleárního implantátu s vysokou úrovní stimulace.

1996 – představení nového kochleárního implantátu COMBI 40+. První bilaterální kochleární implantace pro účely oboustranného slyšení.

1997 – představení rozdělené elektrody implantátu COMBI 40+ pro případy osifikace kochlei. Tato elektroda umožňuje nově kochleární implantaci i u pacientů, kteří museli být doposud jako kandidáti odmítnuti.

1999 – uvedení prvního vícekanálového a vysokorychlostního stavebnicového a závěsného (BTE) řečového procesoru TEMPO+.

2001 – U.S. FDA vydává povolení pro systém kochleárního implantátu COMBI 40+. Kochleární implantáty MED-EL se již používají ve více než 50 zemích světa.

2002 – TEMPO+ je nejvíce používaný závěsný řečový procesor na světě a obvykle je doporučovaný i pro malé děti. Kochleární implantáty MED-EL se používají ve více než 60 zemí světa.

2003 – MED-EL získává značku Vibrant® Soundbridge, první implantovatelný naslouchací přístroj na mírné a střední senzorineurální vady sluchu.

2004 – MED-EL přichází na trh s implantátem PULSAR CI 100, který inovuje limity a zavádí nové standardy kochleární implantace. Kochleární implantáty MED-EL se používají ve více než 70 zemí světa.

2005 – systém DUET, první přístroj pro kombinovanou elektricko-akustickou stimulaci (EAS), která integruje kochleární implantát a technologii sluchadla do jednoho přístroje.

2006 – zavedení nových řečových procesorů OPUS 1 a OPUS 2, které spolu s implantáty SONATA TI 100 nebo PULSAR CI 100, díky unikátní technologické platformě „MED-EL FineHearing™“, vytvářejí nejmodernější kochleární systém, umožňující uživatelům slyšet jemné struktury zvuků pro požitek z hudby a pro lepší porozumění řeči. Kochleární implantační systém PULSAR CI 100/OPUS 1 obdrželi historicky první pacienti v ČR.

2008 – uveden na trh nový řečový procesor DUET 2 hybridního systému pro elektro-akustickou stimulaci (EAS).

2009 – MED-EL představuje novou externí část středoušního implantátu (implantovatelného sluchadla) Vibrant® Soundbridge s názvem „Amadé“.

2010 – MED-EL seznamuje veřejnost s novým a světově nejmenším implantačním kochleárním systémem CONCERTO.

2011 – Elektrodový svazek FlexSoft28 pro ještě šetrnější a minimálně invazivní operační techniky.

2012 – Miniaturní bateriové pouzdro XS činí řečový procesor OPUS 2 opět tím nejmenším na světě. Na kongresu ESPO v Amsterodamu MED-EL představuje první aktivní a úplně ukrytý pod kůží, implantát pro kostní slyšení BONEBRIDGETM.

2013 - MED-EL představuje jako první na světě "Single-Unit Processor" RONDO. Řečový procesor umístěný již ne za uchem, ale přímo nad přijímací cívkou implantované části.

2014 - V červnu na kongresu v Mnichově MED-EL představuje nový implantační systém SYNCHRONY (1. KI na světě s možností vyšetření magnetickou rezonancí 3,0 T bez nutnosti chirurgického odstranění magnetu) a nový audio procesor SONNET (automatické zpracování zvuku 2. generace, směrový poslech, bezdrátová komunikace, odolnost proti vodě). Současně je uveden na trh voděvzdorný kryt WaterWear k audio procesoru RONDO.

2014 - V listopadu MED-EL představil v Římě nové provední středoušního implantátu VIBRANT SoundBridge, které umožňuje vyšetření magnetickou rezonancí do 1,5 T. Současně byl představen i nový audioprocesor SAMBA, který je vhodný i ke kostnímu vibračnímu implantátu BoneBridge.

2015 - Audio procesor SONNET je vybaven novou vysílací cívkou DL-Coil s LED indikací správné funkce, s 5 výměnnými magnety s nastavitelnou silou a se zámkem propojovacího kabelu.

2016 - Pro audio procesor SONNET jsou k dispozici akumulátorové napájecí bloky v provedení Standard a Micro a audio procesor SONNET se s těmito novými akumulátory stává nejlehčím procesorem na trhu.

 

Dnes je firma MED-EL rychle se rozvíjející společností vyrábějící zdravotnické prostředky, se kterými se můžete setkat na všech globálních trzích. Firma zaměstnává více než 1 500 lidí po celém světě. V Innsbrucku, sídle společnosti, je zaměstnáno 950 osob ve vývoji a výrobě. 96% vyrobených implantátů je exportováno do zahraničí. Implantáty MED-EL se v současnosti operují na více než 2000 klinikách ve 105 zemích světa (údaj z roku 2016). MED-EL, jakožto soukromá společnost s ručením omezeným, velmi dbá na svoji identitu. Díky tomu se může soustředit na další vývoj nových výrobků a technologií, bez ohledu na změny na mezinárodních finančních trzích a bez ohledu na krátkodobé finanční cíle.

Strategickým záměrem firmy MED-EL je nadále zlepšovat život lidí se závažným sluchovým postižením, poskytnout jim ty nejmodernější a nejspolehlivější sluchové implantáty, se současným posunem hranic souvisejících technologií.

Zajímavé informace o historii kochleárních implantátů a jejich funkci naleznete na stránkách Wikipedie (v angličtině).